Sıradaki içerik:

Sahi şu kuşlar !

e
sv

Antik Yunan Mitolojisi

172 okunma

Mitoloji, belirli bir kültürle ilişkili, nesilden nesle aktarılan ve o kültürün üyeleri için derin kültürel ve / veya dini önemi olan geleneksel hikayeler bütünüdür. Mitler doğası gereği bazen dini olabilir, ancak kültürün diğer yönleri için de önemli olabilirler. Mitoloji söz konusu olduğunda Antik Yunan mitolojisi bir adım öne çıkar.

Antik Yunan Mitolojisi Nedir?

Antik Yunan mitolojisi terimi, eski Yunan edebiyatının metinleri aracılığıyla sunulduğu için Yunan geleneğiyle ilgili tüm mitleri kapsar. Özellikle eski Yunanlılar tarafından yaratılan, onların tanrıları ve kahramanları, dünyanın doğası ve ibadetlerinin ritüel uygulamaları ile ilgili efsanevi hikayelerin anlatılması olarak tanımlanır.

Dünyanın kökenine atıfta bulunan ve çok çeşitli tanrıların, kahramanların, kadın kahramanların ve diğer mitolojik yaratıkların yaşamını ve maceralarını anlatan zengin bir hikaye koleksiyonundan oluşur. Bu hikayeler başlangıçta sözlü ve şiirsel gelenek yoluyla şekillendirilmiş, Yunan edebiyatı eserleri aracılığıyla yazılı olarak yayılmıştır. Modern araştırmacılar mitlere atıfta bulunur ve sembolizmlerini, eski Yunanlıların dini ve politik kurumlarını ve genel olarak Antik Yunan kültürünü anlamak için incelemeler yaparlar.

Antik Yunan Mitolojisi Ne Zaman Başladı?

Bu sorunun gerçekten basit bir cevabı yok. Yüzyıllar süren sözlü gelenekten kaynaklandığına inanılan Antik Yunan mitolojisinin kesin ortaya çıkış tarihini bilmek zordur. Muhtemelen Antik Yunan mitleri, yaklaşık MÖ 3000’den 1100’e kadar gelişen Girit Minoan medeniyetinde anlatılan hikayelerden gelir.

Antik Yunan Mitolojisi Tarihi ve Kökeni

Mitoloji, Yunan kültürünün evrimine uyum sağlamak için zamanla değişti. Tarımsal nüfus olan Balkan Yarımadası’nın ilk sakinleri, her doğa olayına bir ruh atfetmişlerdi. Zamanla bu belirsiz ruhlar insan şeklini aldı, tanrılar ve tanrıçalar olarak mitolojinin bir parçası oldu. Kuzeyden kabilelerin inişi sırasında fetih, güç, savaşta cesaret ve kahramanlık üzerine kurulu yeni bir ilahi panteon geldi. Tarım dünyasının eski tanrıları daha güçlü olanlar tarafından asimile edildi ya da tamamen itibarını yitirdi.

Bazı bilim adamları, zamanımızın yorumlarını ve sembollerini Antik Yunan mitolojisi hikayelerine bağlarlar. Yunan mitolojisinin öykülerinin uyarlanması, ilk olarak İskenderiyeli şairler tarafından yapılmıştır. Sonrasında erken Roma İmparatorluğu’nun tüm yazarları arasında devam eden bir gelenek haline gelmiştir.


Edebiyatla ilgili her türlü içerik ve bilgi için bikültür sayfamıza göz atabilirsiniz!

Ayrıca bizi Instagram adresimizdende takip edebilirsiniz!

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli