Sıradaki içerik:

Python Güncel Şifre Kırma Modülü | Python Selenium

e
sv

Yazılım Nedir ?

220 okunma
YAZILIM NEDİR?

Yazılım Nedir ?


 Merhabalar. Şimdiki konumuz yazılım nedir ?
 Yazılım; istediğimiz bir durum, olay veya düşünceyi, belirlediğimiz bir makineye komut verme ve yaptırmadır.

Yukarıda durum ve olay dedim çünkü bunu bir robota yaptırmak, harekete geçirmekte yazılımla olur. Örneğin bir robota A noktasından B noktasına gitmeyi söylemek için yapılan yazılım, robotun A noktasından B noktasına gitmesini sağlar ki zaten bu bir olay örneğidir.

Yazılımın temeli kodlardan oluşur. Bunu şöyle örnekleyebiliriz. Öğretmeniniz size matematik kitabındaki toplama ve çıkarma örneklerini öğrettikten sonra defterinize yazdırır veya sözlü yaptırır. Bu Olayda öğretmen yazılmcı, yaptığı iş yazılım öğrettiği konular kodlar ve sizde bilgisayar ya da robot olmuş olursunuz.

Ögretmeninizin size öğrettiği konular kodlardır. Sizin kodları ögrenip bilmeniz, öğretmeninizin size yazılım yüklediği anlamına gelir diyebiliriz. Sınavda karşınıza çıkacak soruları ögretmeninizin size yüklediği bilgilerle yani komutlarla (örneğin 7×6=42) çözebilmenizi sağlar.

Yazılımın tanımı nihayetinde böyledir. Biz bu konuyu dijital ortamda bilgisayarlarda veya robotlarda kullanırız. Onlara komut vererek yapması gereken işi veya olayı anlatmış oluruz. Yazılımı örnek vererek açıkladık. Daha fazlası için web sitemize kaydolmayı unutmayın!

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli