Sıradaki içerik:

Bitcoin Nedir?

e
sv

Sözlüğe bir cümle daha! CORONA!

161 okunma

Çin’de ortaya çıkan ve solunum yolu hastalığı salgınına neden olan Corona Virüsü, şu anda hala dünya gündemini oldukça meşgul ediyor. 2019 Aralık ayından bu yana ortaya çıkan virüsten etkilenenlerin sayısı artarken, ülkemizde de bu virüs araştırılmaya halen devam ediliyor.

Yeni bir Coronavirüs, Çin’in Hubei Eyaleti, Wuhan şehrinde bir solunum yolu hastalığı salgınına neden olmaktadır. 2019 yılının Aralık ayında başlayan ve yayılmaya devam eden bu salgın nedeni ile dünya da yaklaşık 2 milyon kişi hayatını kaybetti. Salgının ilk başlarında Wuhan’dan Çin ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerine giden insanlarda da vakalar tespit edilmiştir. Bu virüsün şu anda insanlar arasında ne kadar kolay yayıldığı belirsiz olsa da, kişiden kişiye yayılma olması, durumu daha da tehlikeli hale getirmektedir.

Yeni Coronavirüs salgınının en önemli belirtisi; yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. 

Coronavirüsler geniş bir virüs ailesidir. İnsanlarda genellikle soğuk algınlığı gibi hafif solunum yolu hastalıklarına neden olduğu bilinen birkaç Coronavirüs var. Bununla birlikte, önceden tanımlanmış en az iki Coronavirüs insanlarda çok ciddi hastalığa neden olmuştur; – birincisi yine Çin’de başlayan ve dünyaya yayılan ciddi akut solunum sendromu (SARS) diğeri ise Orta Doğu solunum sendromu (MERS) Corona virüsüdür.

Korunmak için neler yapılabilir?

– Öncelikle bütün hastalıklarda olduğu gibi, elleri temiz tutmak ve sık sık yıkamak çok önemlidir. Öksürürken veya hapşırırken, ağız ve burnun kapanması, temas edilen nesnelerin dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

– Virüsün görüldüğü ülkelerden gelen ve hastalık belirtileri olan kişilere kesinlikle temas edilmemelidir.

– Yiyecek ve diğer tüm alanlarda satın alınan ürünlerin menşeine dikkat etmek gerekmektedir. Corona Virüsü dokunma ile de bulaşabileceğinden Çin üretimi olan ürünlerden uzak durmak tedbir almak açısından önemlidir.

Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli