Sıradaki içerik:

Yalnızlar

e
sv

Pön Savaşları Hakkında Bilgiler

168 okunma

Kartaca ile Roma arasındaki üç Pön Savaşı, MÖ 264’te başlayıp MÖ 146’da Kartaca’nın yıkılmasıyla ve Roma zaferiyle sona eren savaşlardır. Pön Savaşları yaklaşık bir yüzyıl boyunca devam etmiştir. Birinci Pön Savaşı patlak verdiğinde, Roma tüm dünyada egemen güç haline gelmişti. Kuzey Afrika’da güçlü bir şehir devleti olan Kartaca, kendisini dünyanın önde gelen deniz gücü olarak kanıtlamıştı. Birinci Pön Savaşı, MÖ 264’te Roma’nın, Kartaca kontrolündeki Sicilya adasında bir anlaşmazlığa müdahale etmesiyle başladı. Pön Savaşları hakkında daha fazla bilgi yazımızın devamında!

Birinci Pön Savaşı

MÖ 264’te Roma, Sicilya adasının batı kıyısındaki bir anlaşmazlığa müdahale etmeye karar verdi. Kartaca Syracuse’u desteklerken, Roma Messina’yı destekledi ve bu durum, iki güç arasında doğrudan bir çatışmaya dönüştü. Roma, MÖ 260’ta Mylae’de ilk deniz zaferini ve MÖ 256’da Ecnomus Muharebesi’nde başka bir zafer kazandı. Aynı yıl yenilgiyle sona erdi, Roma pes etmeyi reddetti ve MÖ 241’de Roma filosu, denizde Kartacalılara karşı kesin bir zafer kazanmayı başardı.

İkinci Pön Savaşı

Pön Savaşları arasında bir diğeri de İkinci Pön Savaşı. Sonraki yıllarda Roma, hem Korsika hem de Sardunya’nın kontrolünü ele geçirdi, ancak Kartaca, güçlü General Hamilcar Barca’nın ve daha sonra oğlunun önderliğinde MÖ 237’den itibaren İspanya’da yeni bir nüfuz üssü kurmayı başardı. MÖ 203’te Hannibal güçleri, Kuzey Afrika’yı savunmak için İtalya’daki mücadeleyi terk etmek zorunda kaldı ve ertesi yıl Scipio’nun ordusu, Kartacalıları bozguna uğrattı. Roma’nın, İspanya’nın kontrolünü elinde tutmasına ve Kartaca’nın yalnızca Kuzey Afrika’daki topraklarını elinde tutmasına izin verildi. Kartaca da filosundan vazgeçmeye ve Roma’ya gümüş olarak büyük bir tazminat ödemeye zorlandı.

Üçüncü Pön Savaşı

Pön Savaşları sonuncusu, üçüncü Pön Savaşıdır. Roma ile Kartaca arasındaki üç çatışmanın en tartışmalı olanıdır. Kartaca, MÖ 147’de Kuzey Afrika harekâtından sorumlu genç general Scipio Aemilianus’u görevlendirmesinden önce iki yıl boyunca Roma kuşatmasına direndi. Aemilianus, Kartaca çevresindeki Roma mevzilerini sıkılaştırdıktan sonra güçlü bir saldırı başlattı. MÖ 146 baharında liman tarafına saldırı yapıldı. Yedi gün korkunç kan döküldükten sonra Kartacalılar teslim oldular ve yaklaşık 700 yıldır ayakta kalan antik bir şehir yok edilmiş oldu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli