Sıradaki içerik:

Kolayca Para Kazanmak – BiKültür

e
sv

Planlı Eskitme Nedir?

232 okunma
Planlı Eskitme Nedir?

Planlı Eskitme, endüstriyel tasarımda bir ürünün belli bir süre sonra eskiyerek veya işlevsiz hale gelerek sınırlı bir kullanım ömrüne sahip olmasını tasarlamak ya da planlamaktır. Bu yöntemin üretici firmalar için elbetteki potansiyel yararları vardır. Örneğin gerçek hayattan örnek vermek istersek ABD’nin teknoloji şirketi Apple’ın,kullanıcılarına yaşattığı sıkıntıdan bahsedelim. Apple kullanıcıların bir X kişisi, piyasaya yeni sürülen bir iphone telefonu aldığı zaman mhz hızının(saniyede gerçekleştirilen işlem sayısı) 1400 olduğu gördü ancak aradan 3 yıl geçtikten sonra bu hızın 600mhz ‘ye düşürüldüğü görüldü.

Bu olay gerçek hayatta yaşanmış ve konumuza örnek olabilecek bi olay.
Daha sonra X kişisi bu durumu farketmiş ve Apple şirketine bildirmiştir. Apple yöneticileri ise bu olayı açıklamak zorunda kalmıştır.
Planlı eskitme olsa nolur olmasa nolur diyorsanız devam edelim.

Peki planlı eskitmenin amacı ne?

Yine bir örnek üzerinde sizlere anlatmaya çalışalım. Sizin bir şirketiniz var ve siz bi çorap üreticisiniz. X firması ilk defa çorap üretmeye başladığında çok iyi ürünler piyasaya çıkartığını gören kullanıcılar dolaylı olarak alışverişi sizin çorabınızı satan yerlerden almak isterler. Ancak bu ürün kullanıcılara bir kez satılır ve sizin kazandığınız paranın miktarı bir kez maximum değere ulaşır.

Ancak şöyle düşünürsek biz bu çorapları bir kez değil sürekli olarak satmak istersek ne yapmalıyız işte burda devreye planlı eskitme denen olay giriyor. Yani sizin ürettiğiniz çorabın ömrünü siz planlıyorsunuz.

Örneğin üretildikten 2 ay sonra yıpranmaya başlasın diyorsunuz ve çalışmalarınızı bunun üzerine yönlendiriyorsunuz. Kullanıcılarda 2 ay sonra çorabın yıprandığını görünce sizin çoraplarınızdan tekrar almak isteyeceklerdir. Bu da X şirketine önemli bütçeler katabilir.İşte arkadaşlar Planlı Eskitme konusunu sizlerde bu yazımda 2 örnekle paylaştım. Sizde ilerde eğer bi firma kurarsanız planlı eskitmeyi düşünmelisiniz.Okudunuz için teşekkür ederim.Sonraki yazımda görüşmek üzere hoşçakalın ve sağlıcakla kalın😍

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli