Sıradaki içerik:

2021’de En Çok Satan Oyunlar

e
sv

Nobel Ödülü Nedir?

419 okunma
Dünyanın en prestijli ödülleri arasında ilk sıralarda kendine yer bulan Nobel Ödülü, dinamitin de mucidi olan ünlü kimyager Alfred Nobel onuruna servetinin faizinin kullanılması ile verilen bir ödüldür
nobel ödülü

Nobel Ödülü Nedir?

Dünyanın en prestijli ödülleri arasında ilk sıralarda kendine yer bulan Nobel Ödülü, dinamitin de mucidi olan ünlü kimyager Alfred Nobel onuruna servetinin faizinin kullanılması ile verilen bir ödüldür. Her yıl 10 Aralık tarihinde dağıtılmakta olan bu ödül, 1901 yılından günümüze kadar insanlığa 6 farklı alanda hizmet vermekte olan insanların ödüllendirilmesi amacı ile verilir. Türkiye’den Orhan Pamuk ve Aziz Sancar’ın almaya hak kazandığı Nobel Ödülü; kimya, tıp, fizik, edebiyat, ekonomi, fizyoloji ve barış alanında yapmış olduğu çalışmalar ile geleceği ışık tutan insanlara verilmektedir. Ödüllerin verileceği isimlerin belirlenmesi adına her kurum farklı bir daldaki adaylar içerisinden ödülü kazanmış olan ismi ya da kurumu seçer.

Alfred Nobel

NOBEL ÖDÜLÜ KAZANANLAR NASIL, KİM TARAFINDAN SEÇİLİR?

Karolinska Enstitüsü tıp ya da fizyoloji alanındaki adaylar içerisinden Nobel Ödülü kazanacak olanları seçer. İsveç Kraliyet Akademisi ise ekonomi ve fizik dallarındaki adayları değerlendirir. İsveç Akademisi edebiyat alanında değerlendirmeleri yaparken İsveç Bilim Akademisi ise kimya dalında ödülü alacak kişileri seçer. Barış ödülünü kazanan kişi ya da kurumu belirleyen komite ise Norveç Nobel Komitesi’dir. Yapılacak olan incelemeler sonrasında ödülü almaya hak kazanmış olan kişi ya da kurumlara bir diploma, bir madalya ve her sene miktarı değişen para ödülü verilir. Kimi durumlarda yalnızca bir değil iki ya da üç kişinin paylaştığı ödüller her sene ekim ayı başında açıklanır ve 10 Aralık’ta sahiplerine verilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli