Sıradaki içerik:

Bilişim Teknolojileri Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

e
sv

Edebiyat Tarihçisi Kimdir?

1599 okunma

Edebiyat Tarihçisi

Tarih ve edebiyat her ne kadar iki farklı bilgi alanı olsa da ikisinin beraber düşünülmesi sonrasında bir millete ait edebi gelişimin tarihsel boyutlarının ele alınması büyük bir önem taşımaktadır. Edebiyat tarihçisi de edebiyat konusunda geçmişe dönük olacak şekilde incelemeler, yorumlamalar ve sınıflandırmalar yaparak bütün bunlardan hareket ile ortak çıkarımlarda bulunan kişiye denilmektedir. Edebiyatın geçmişi ile alakalı incelemeler yapılırken aynı zamanda tarihçilik konusunda da söz edilmesi gerekmektedir.

Hali hazırda tarihçilik konusunda geçmiş dönemlerde yaşanmış olan olaylar incelenmekte ve meydana gelmiş olaylar ile gelecek arasında bağ kurulmaktadır. Bu alanda yapılmış olan çalışmaların edebiyat üzerine yapılması ile de edebiyat tarihçiliği kavramının ortaya çıkması sağlanmış olmaktadır

Konusu edebiyat olan bütün bilgiler edebiyat tarihçisi olan kişilerin yapmakta oldukları tarihsel incelemeler ile beraber geçmiş dönemlerden günümüze kadar edebiyatın geçirmiş olduğu süreçler hakkındaki bilgiler insanlara ulaşmıştır.

Söz konusu Türk Edebiyatı olduğu zaman en önemli edebiyat tarihçileri arasında Süleyman Nazif, Mehmet Fuat Köprülü, Ali Nahit Tarlan, Ali Emiri ve Abdülbaki Gölpınarlı gibi isimler yer almaktadır. Bu isimler yalnızca edebiyat tarihi ile ilgilenmemişler aynı zamanda farklı tarzdaki edebi eserleri de insanlara sunmuşlardır. Bununla beraber Romantizm ve Klasisizm gibi akımlarda da görülebileceği üzere konularını geçmiş dönemlerden almış olan edebi eserlerin de sayısı son derece fazla olup okurların da ilgisini çekmeyi başarmışlardır.


Edebiyatla ilgili her türlü içerik ve bilgi için bikültür sayfamıza göz atabilirsiniz!

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli