Sıradaki içerik:

Osmanlı Devleti Yükselme Dönemi Savaşları Hangileridir?

e
sv

Bilgisayar Nedir,Tarihi?

180 okunma

Merhaba Değerli Ziyaretçi,

Yeni makalemize bir serinin başlangıcını yapmak için, bikultur.com ekibi olarak sizlere en temelden bilgisayar nedir konusu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Eğer serimizin devamının gelmesini istiyorsanız yorumlarda belirtmeye ayrıca instagram adresimizden bizlere ulaşıp dilediğiniz bir konu hakkında makale paylaşımı için iletişime geçebilirsiniz. Şimdi başlayalım.

Bilgisayar Nedir ?

Bir çok insanın bildiği fakat çoğu kişinin kullanmayı bilmediği bilgisayar; Giriş birimleri ile dış dünyadan aldıkları veriler üzerinde, aritmetiksel ve mantıksal işlemler yaparak saklayabilen ve elde ettikleri bilgileri çıkış birimleri ile dış dünyaya ileten yazılım ve donanım tabanlı bir sistemdir

İlk Bilgisayar

lk elektrikli bilgisayar bir oda büyüklüğündeki ENIAC‘tır. ENIAC 1945 yılında Amerika’üretilip ilk dijital bilgisayar ünvanını kazanmış oldu.Elektronik teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak bilgisayar sistemleri de hızla gelişmektedir. Lambalı transistörler, transistörler, entegreler ve nano teknoloji ile sistemler gün geçtikçe daha küçük, daha hızlı ve yüksek kapasite özelliklerine sahip olmaktadır.Yani ilk bilgisayarın ağırlığı 30 ton ve bizim şuanda kullandığımız, sadece bilgi işlemeye yarayan mikroçiplerin ağırlığı gramlar ile hesaplanıyor.

ENIAC
ENIAC

Aşağıdaki şekilde bilgisayar sistemin temelini oluşturan veri işlem modeli görülmektedir. Hesaplama, saklama gibi çeşitli işlemler amacıyla bilgisayara verilen sayı, yazı, resim, ses, ölçüm vb. değerlerden oluşan her türlü sayısal, alfasayısal bilgiler veri olarak adlandırılmaktadır. Verinin bilgisayar tarafından işlenmesiyle bilgi elde edilmektedir. Ayrıca bir işlem sonucu elde edilen bilgi başka bir işlem için veri olarak kullanılabilmektedir.


Bir bilgisayar sistemi temelde donanım (hardware) ve yazılım (software) olmak üzere iki ayrı kısımda incelenmektedir. Serimizin devamında donanım (hardware) ve yazılım (software) hakkında bilgi verilecektir. Web sitemize kaydolmayı ve yazılarımızdan faydalanmayı unutmayın :). Takipte kalın…

Instagram Adresimiz

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli